Baseny ogrodowe

Jak rozstawić basen ogrodowy

Jak rozstawić basen ogrodowy

Przygotowanie podłoża

Pierwszy krok to oczyszczenie miejsca, w którym ma stanąć basen. Należy pozbyć się wszelkich kamyczków, śmieci, gałązek, słowem wszystkiego, co może uszkodzić jego dno. Przede wszystkim grunt powinien być płaski i doskonale wypoziomowany. Nie zaleca się rozstawiania basenu na spadkach terenu. Podłoże powinno być odpowiednio twarde, żeby wytrzymało ciężar wody. Pamiętaj, że jeśli postawisz basen na trawie to po sezonie letnim w miejscu gdzie stał wszystko zgnije. Jeśli szczególnie lubisz swoje roślinki, wybierz dla niego inne miejsce, ponieważ na wilgotnym podłożu długo nie pożyją.

 

Poziom to podstawa!

Pamiętajmy, że wszystko zaczyna się od wypoziomowanego podłoża. Inaczej basen może się rozciągnąć, pochylić na jedną ze stron. Bardzo trzeba na to uważać jeśli rozkładamy basen rozporowy czyli ten z dmuchanym kołnierzem. Używamy do tego długiej poziomicy równej średnicy basenu. Jeśli nie posiadasz tak długiej poziomicy możesz użyć deski. Kładziemy ją w miejscu gdzie ma stać basen i stawiamy na nią poziomicę. Powtarzamy czynność przesuwając deskę z poziomicą w różne kierunki tak jak wskazówki zegara.

 

Na czym postawić basen

Rozkładając nieckę basenu należy ją położyć na czymś co osłoni dno basenu. Mata pod basen odpowiednich rozmiarów to najczęściej wybierane rozwiązanie. Natomiast jeśli chcemy odizolować dno od podłoża wtedy możemy wybrać specjalne puzzle piankowe. Są one grubsze i miękkie, a dodatkowo posiadają właściwości termoizolacyjne. A to oznacza, że woda w basenie będzie cieplejsza. Można z nich układać różne kształty, a nawet ogrodowe alejki do chodzenia. Ważne jest aby nie wnosić do basenu zanieczyszczeń zebranych mokrymi nogami w ogrodzie. A po wyjściu z basenu stanąć na coś czystego.

 

Rozstawienie basenu

1. Rozwijamy matę lub układany puzzle piankowe na przygotowanym wcześniej podłożu.
2. Basen posiada specjalne otwory. Ten do odpływu wody powinien być skierowany w stronę gdzie woda będzie wypuszczana. Te od pompy filtrującej tam gdzie stanie pompa.
3. Nie zapomnij pozostawić trochę wolnej przestrzeni wokół basenu tak, aby mieć do niego swobodny dostęp z każdej strony np. podczas czyszczenia basenu.
4. Nieckę basenu rozłóż na wcześniej przygotowanej macie lub puzzlach.
5. Dmuchany kołnierz w basenach rozporowych pompujemy pompką ręczną, ale nie maksymalnie. Pozostaw nieco miejsca ponieważ ciepłe powietrze rozpręża się. Zapobiegnie to pęknięciom na jego szwach. W przypadku basenu stelażowego najpierw zmontuj górną obręcz basenu przekładając elementy stelaża przez uchwyty w niecce. Po złożeniu okręgu zamontuj kolejno nogi z podstawkami.
6. Wodę należy nalewać etapami, szczególnie w początkowej fazie. Najpierw kilka centymetrów, aby przekonać się, czy grunt jest odpowiednio wypoziomowany. Jeżeli spływa do jednego końca nie ignoruj tego, ponieważ woda w źle ustawionym basenie może szczególnie mocno naciskać na jeden z jego boków. Kolejnym ważnym krokiem jest wygładzanie dna. Wejdź do basenu i rozciągnij dno tak, aby nie było pofalowane. Na etapie wygładzania dna warto skorzystać z pomocy innej osoby, gdyż czasami trzeba naciągnąć nieckę z zewnątrz. Jeśli wszystko wygląda dobrze, można dolać resztę wody. W basenach rozporowych jest to 80% wysokości zbiornika, a w basenach stelażowych 90%.

Rozstawienie basenu rozporowego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *