Baseny ogrodowe

Chemia basenowa – jak działa

Chemia basenowa

Nasza recepta – sprawdzony sposób na czystą i ciepłą wodę w basenie bez skomplikowanej terminologii oraz zbędnych mitów! Dotyczy tylko chemii z naszego asortymentu przy założeniu, że woda wlana do basenu ma odpowiedni skład chemiczny!

1. KROK po KROKU

– rozstaw basen
– napełnij go czystą wodą
– wlej odpowiednią ilość płyny Aquablanc A
– chlor zawsze musi być w basenie, a podstawą są Multitabletki, w zależności od pojemności basenu kilka tabletek zawsze musi być w dozownik zaraz po napełnieniu basenu
– dolne pokrętło dozowania na dozowniku ustaw w połowie, wtedy tabletki będą się rozpuszczać około 10 dni
– dozownik wyciągamy tylko na czas kąpieli
– po kąpieli znów do wody
– pompę (na filtr papierowy) włączaj zawsze po kąpieli na kilka godzin, nie musisz jej włączać jak się nie kąpiesz
– wyczyść lub wymień filtr co 2 tygodnie
– przykrywaj basen na noc pokrywę wiązaną
– w dzień stosuj pokrywę solarną
– co 2 tygodnie dolewaj świeżej wody (do 2%)
– kiedy woda straci błysk, wymień filtr, dolej odpowiednią ilość płynu Aquablanc A, włącz pompę na 24h i przykryj basen
– następnego dnia woda znów będzie jak nowa (czynność należy powtórzyć co miesiąc)

Chemia basenowa Multitabletki
Chemia do każdego basenu

Chemia basenowa - jak to działa?

Etap pierwszy – Pielęgnację wody można podzielić na 4 etapy:  Regulacja pH. –  Dezynfekcja –  Ochrona przed algami –  Koagulacja

Gdy określiliśmy pH i stwierdziliśmy, że nie mieści się ono w pożądanym przedziale 7,0 – 7,4 , należy użyć środków podnoszących lub obniżających pH.
Chemochlor pH minus służy do obniżania współczynnika pH w wodzie basenowej z alkalicznego do idealnego zakresu 7,0 – 7,4. Ponadto można dozować go ręcznie. Natomiast Chemochlor pH plus działa odwrotnie – podwyższa pH do odpowiedniej wartości. Oba preparaty mają postać granulatu, który dawkuje się jako wodny roztwór, małymi porcjami w różnych miejscach basenu.

Jeśli wartość pH jest za niska (odczyn kwaśny) lub zbyt wysoka (odczyn zasadowy) wówczas mogą pojawić się następujące problemy:
pH zbyt niskie – korozja metali, atak na tynkowane fugi, pogorszenie flokowania
pH zbyt wysokie – swędzenie skóry, zmniejszenie działania dezynfekcji, pogorszenie flokowania, osady wapienne.

Etap drugi – dezynfekcja.
Rozmnażające się mikroorganizmy są powodem mętności wody oraz odkładających się śliskich osadów na dnie basenu. Nawet najmniejsza ilość bakterii czy grzybów może wywołać zagrożenie dla skóry kąpiących się osób, dlatego środki dezynfekcyjne należy stosować już od momentu pierwszego napełnienia zbiornika. Rozróżniamy 2 metody chemicznej dezynfekcji: metodę tlenową oraz metodę chlorową, w zależności od czynnika działającego na drobnoustroje.
W metodzie chlorowej aktywny chlor niszczy bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy. Ponieważ chlor w naturze jest gazem, więc aby ułatwić jego stosowanie, zamknięto go w związku z substancjami pomocniczymi i dzięki temu w sprzedaży dostępne są granulaty i tabletki z chlorem.

Chemochlor T Granulat 65 to preparat to preparat w postaci granulatu do dezynfekcji oraz chlorowania szokowego, stosujemy go:
– Przy pierwszym napełnieniu basenu 80g na każde 10m3 wody.
– Przy ciągłej dezynfekcji, co 3-4dni, 35g na każde 10m3 wody.
Najlepiej dawkować wieczorem, wzdłuż krawędzi basenu, bezpośrednio do wody! Zaleca się utrzymanie zawartości chloru wolnego w niecce basenu kąpielowego na poziomie 0,6mg/l.

Chemochlor T Tabletki 20g to środek, który rozpuszcza się w wodzie bardzo wolno, co zwiększa to czas działania. Tabletki posiadają bardzo dużą zawartość chloru, bo aż 90% i nadają się do bardzo twardej wody. Działa bakteriobójczo.
Sposób użycia:
– Pierwsze dozowanie: 2-3 tabletki na każde 10m3 wody.
– Dawkowanie uzupełniające: co 4-6 dni dawka 1-2 tabletek na każde 10m3 wody.

Uwaga! Chemię w tabletkach dozujemy tylko za pomocą dozownika lub skimmera! Wrzucona bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem ścianek i dna zbiornika.
W przypadku ewentualnych podrażnień skóry i okolic oczu warto wybrać łagodniejszy sposób walki z mikroorganizmami, decydując się na środki do dezynfekcji wody na bazie aktywnego tlenu. Gwarantują wysoki poziom higieny, są skuteczne, a przede wszystkim neutralne dla skóry i włosów człowieka. Stają się coraz bardziej popularne z uwagi na trend do łagodzenia dezynfekcji.

Aktywny Tlen w tabletkach 20g należy łączyć z preparatem Aquablanc A w celu kompleksowej dezynfekcji wody. Zasada dozowania:
– Pierwsze dozowanie: 10 tabletek Aktywnego Tlenu i 400ml Aquablanc A na każde 15m3 wody.
– Dozowanie uzupełniające: 5 tabletek Aktywnego Tlenu na każde 15m3 wody.

Multitabletki polecamy dla niecierpliwych i jednocześnie lubiących proste rozwiązania idealnymi do walki z zanieczyszczeniami wody. To wielofunkcyjny preparat w postaci tabletek chlorowych 20g. Zapewniają dezynfekcję chlorową, działają glonostatycznie i ułatwiają flokulację. Należy wiedzieć, że nie zastąpią jednak w pełni działania Alby czy Flockfix, ale łatwość ich dozowania sprawia, że są najczęściej wybieranym środkiem dezynfekcyjnym wśród użytkowników basenów.

Sposób użycia:
– 1 tabletka wystarcza na 2m3 (2000 litrów) wody basenowej.
– Tabletki należy dozować poprzez włożenie ich do pływaka dozującego lub skimmera.-
– Wrzucenie tabletek bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem!

Etap trzeci – walka z algami.
Algi (glony) to organizmy wielokomórkowe, którym do rozmnożenia się wystarczy kilka godzin. Z nieorganicznych związków zawartych w wodzie budują związki organiczne, które są źródłem zanieczyszczeń. To one są odpowiedzialne za śliską warstwę osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie w tym wypadku nie wystarcza, choć na początku możemy zaobserwować pozytywne działanie Chemochloru. Z czasem algi uodparniają się na chlor i wtedy należy użyć preparatu Alba, samodzielnie lub z innymi środkami chemicznymi. Jest to produkt bez smaku i zapachu, którego podstawowe dozowanie to 100ml na każde 10m3 wody.

Etap czwarty – koagulacja.
Podczas przygotowywania wody do kąpieli ważne jest usunięcie także tych cząstek, które są dokładnie rozpuszczone w wodzie, czyli soli, kwasów, zasad, aminokwasów i mocznika. Do tego celu dobrze sprawdza się Flockfix – środek koagulacyjny z szerokim spektrum wartości pH. Jego działanie polega na minimalizowaniu zmętnień w wodzie. Preparat ułatwia łączenie się zanieczyszczeń w większe skupiska, które mogą być wyłapywane przez filtr w pompie. Większe zanieczyszczenia, osadzające się na dnie zbiornika należy usunąć odkurzaczem, który podłączamy do pompy.

Dopływ świeżej wody!
Stosując chemię nie można wykluczyć, że z rozpuszczających się cząstek w wodzie powstaną sole, takie jak azotany czy czy chlorydy, które są wynikiem reakcji z chlorem. Związki te działają na metale, szczególnie na aluminium oraz stal szlachetną. Należy zwrócić uwagę, że podczas ciepłych dni dochodzi do odparowania części wody z basenu, co również przyczynia się do zwiększenia stężenia niechcianych soli w zbiorniku.

Nasycenie solami można zmniejszyć poprzez regularną wymianę części wody. Dla basenu prywatnego całotygodniowe dodanie świeżej wody powinno wynieść przynajmniej 3% objętości basenu. Ponadto, wymianę całej wody należy przeprowadzać raz w roku dla basenu zewnętrznego oraz co 2-3 lata dla basenu wewnętrznego, a najlepszą porą roku dla tych zabiegów jest wiosna, ponieważ przez zimę powstają dodatkowe zabrudzenia.
Nawet jeśli świeża woda zawiera dużo metali, takich jak żelazo, mangan czy miedź to nie należy się tym martwić. Związki te są do odfiltrowania i poprzez flokowanie mogą być usunięte. Aby usunąć niepożądane metale całkowicie należy wykonać:
–  chlorowanie szokowe,
–  oznaczenie wartości pH,
–  flokowanie wytworzonego żelaza i związków manganu przy włączonym filtrze.
Czysta, krystalicznie klarowna, higienicznie bez zarzutu woda jest możliwa w każdym basenie. Nawet jeśli na początku nie czuliście się Państwo ekspertami w tej dziedzinie, to po przeczytaniu powyższych wskazówek i rad, jesteście Państwo na najlepszej drodze do celu, jakim jest radość ze zdrowej kąpieli w basenie.

 

Problemy z wodą i ich rozwiązania:

Problem

Potencjalna przyczyna

Rozwiązanie problemu

 

 

 

– woda mleczna lub mętna

– za dużo zanieczyszczeń organicznych

– nie odpowiednie pH wody

– za mało środków dezynfekujących

– nieefektywna filtracja wody przez pompę

– podnieść wartość pH w wodzie do 7,0 – 7,4

– podnieść zawartość chloru w niecce basenowej

– intensywne chlorowanie szokowe

– dodanie koagulantu i stałe filtrowanie wody

– woda mętna i zielona

– śliskie ściany i dno

– glony

– rozwój glonów

– zbyt mało środka przeciw glonom

– dużo fosforanów w wodzie (pożywka dla glonów)

– doprowadzić wartość pH w wodzie do 7,0 – 7,4

– zastosować środek glonobójczy

– przeprowadzić chlorowanie szokowe

– miejscowe stosowanie środka dezynfekcyjnego w granulacie

– mechaniczne usunięcie glonów

– dodanie koagulantu i stałe filtrowanie całej objętości wody

– podrażnienie oczu

– silny zapach chloru

– nierozpuszczone substancje dozujące (chloraminy)

– doprowadzić wartość pH do optymalnego poziomu 7,0 – 7,4

– sprawdzić poziom wolnego chloru, przy wartości poniżej 0,3 mg/l przeprowadzić chlorowanie szokowe

– uzupełnić basen większą ilością świeżej wody

– szorstkie ściany i dno

– woda mętna lub mleczna

– osady wapna, spowodowane zbyt wysoką wartością pH lub wysoką temperaturą

– twarda woda

– mechanicznie usunąć osady z basenu, odkurzyć dno

– utrzymywać wartość pH wody na poziomie 7,0 – 7,4

– mocno pieniąca się woda

– podrażnienia gardła

– zastosowanie pieniącego się środka antyglonowego

– pozostałości po środku na przezimowanie basenu

– pozostałości po środkach czyszczących

– uzupełnić basen wiekszą ilością świeżej wody po dłuższym płukaniu filtra
– zapobiegawczo stosować niepieniący środek przeciw glonom
– nie stosować popularnych detergentów dla gospodarstw domowych ani innych środków czyszczących

– woda jasno zielona lub brązowa

– żelazo w wodzie

– wyregulować wartość pH w wodzie do 7,0 – 7,4

– stosować Flockfix w celu usunięcia żelaza

– włosy zabarwiają się na zielono

– czarne plamy na ścianach i dnie

– miedź w wodzie

– wyregulować wartość pH w wodzie do 7,0 – 7,4

– zastosować środek koagulacyjny i przefiltrować całą wodę

– dodać świeżej wody

– korozja

– za niska wartość pH

– za wysoka wartość chlorków

– podwyższyć wartość pH w wodzie do co najmniej 7,0 – 7,4

– nie stosować kwasu solnego do obniżania poziomu pH

– wymienić część wody w basenie na świeżą

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *